5 SIMPLE TECHNIQUES FOR LECZENIE JASKRY

5 Simple Techniques For leczenie jaskry

5 Simple Techniques For leczenie jaskry

Blog Article

Zwiększone ciśnienie w żyłach nadtwardówkowych powoduję zmniejszenie odpływu cieczy wodnistej przez siateczkę beleczkowania. Spowodowane to jest mniejszą różnicą ciśnień między ciałem szklistym oka a żyłami nadtwardówkowymi przez co odpływ nie jest efektywny.

Diagnostyka jaskry umożliwia obecnie wykrycie tej choroby u osób w każdym wieku, a także odpowiednią klasyfikację choroby. Zestaw badań, wykorzystywanych w diagnostyce jaskry, obejmuje m.in. tonometrię, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie szerokości kąta przesączania i analizę pola widzenia (perymetria), a także badanie budowy dna oka i nerwu wzrokowego.

Przyczyn, które prowadzić mogą do rozwoju jaskry, jest bardzo wiele. Niektóre z tych czynników bardziej od innych zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju jaskry.

Kąt przesączania to przestrzeń pomiędzy stykiem rogówki i tęczówki, a beleczkowanie można wyobrazić sobie jako sitko, przez które przepływa ciecz wodnista. Zablokowanie odpływu cieczy wodnistej – niezależnie od przyczyny – prowadzi do sytuacji kiedy jej nadmiar gromadzi się w oku, prowadząc do zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które uszkadza nerw wzrokowy.

U osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, stwierdza się częstsze występowanie jaskry. Nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u danego pacjenta predysponują do uszkodzenia naczyń krwionośnych oka, co objawia się m.

Jest to najnowsza, opracowana w ostatnim dziesięcioleciu metoda bezdotykowej tomografii optycznej, która obrazując z mikroskopową dokładnością przedni odcinek oka ukazuje stany anatomiczne powodujące zablokowanie odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania.

Jaskra polega na articleępującym nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia odpływu cieczy wodnistej z oka, co powoduje wzrost ciśnienia płynu w oku. Przyczynia się to perform zawężania pola widzenia, obniżenia ostrości wzroku i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niestety, w większości przypadków choroby, zanik nerwu wzrokowego odbywa się powoli, nawet przez wiele lat, dlatego często pozostaje niezauważony.

Pacjenci z jaskrą otwartego kąta oraz z przewlekłą jaskrą zamkniętego kąta zwykle nie mają objawów ogólnych świadczących o toczącej się chorobie.

Optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT) – uważana jest obecnie za najbardziej godną polecenia. W przypadku jaskry mierzy ona grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki wokół tarczy nerwu wzrokowego oraz w jej obrębie. Istnieją dwie aktualnie używane metody badania za pomocą OCT. (kliknij, by powiększyć)

Badanie dna oka pozwala stwierdzić anatomiczne uszkodzenia, które powstają w obrębie tarczy nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry. Włókna nerwowe siatkówki zbiegające się na tarczy tworzą na jej obwodzie tzw. pierścień nerwowo-siatkówkowy. W centrum tarczy nerwu wzrokowego, pozbawionej włókien, istnieje zagłębienie.

Operacja zatem nie jest w stanie przywrócić prawidłowej funkcji narządu wzroku w znacznym zaawansowaniu choroby. Dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji o operacji we właściwym momencie - a jest to możliwe tylko, jeśli pacjent stosuje się sumiennie do proponowanego submitępowania leczniczego i pozostaje pod stałą opieką specjalisty. Bibliografia: ; 

Dla wyjaśnienia procesu tworzenia i usuwania płynu z oka można posłużyć się przykładem odpływu wody ze zlewu. Odpływem w tej sytuacji jest siateczka beczkowania. Gdy odpływ jest zatkany, np. korkiem, woda zaczyna się zbierać, ponieważ jak wcześniej było mówione, ciecz wodnista jest stale produkowana. Wzrost wody w zlewie, czyli w naszej sytuacji wzrost płynu w oku powoduje podwyższenie ciśnienia w oku.

Leki przeciwjaskrowe są podawane w postaci kropli do oczu. Mają a single długotrwałe działanie, dlatego stosuje się je nie częściej niż one lub two razy dziennie, zawsze przestrzegając przerwy 24- lub 12-godzinnej, odpowiadającej okresowi działania leku. Pacjent, informując okulistę o swoim trybie dnia pracy i innych obowiązków, a także godzinach snu nocnego, umożliwia mu ustalenie na piśmie takiego harmonogramu stosowania leków, który powinien być zgodny nie tylko z czasem ich działania, ale także wygodny dla pacjenta.

Badanie perymetryczne powinno się powtarzać przynajmniej raz w roku, gdyż jego wynik jest ważny nie tylko dla rozpoznania jaskry click here i określenia stopnia jej zaawansowania, ale także dla kontroli submitępu choroby lub jej powstrzymania w wyniku zastosowanej terapii.

Report this page